poniedziałek, 27 października 2014

Konferencja otwierająca Design Thinking Week 2014 w Krakowie

Pierwszą edycję Design Thinking Week Polska rozpoczęła konferencja otwierająca DT Week w Krakowie. Wśród prelegentów byli zarówno przedstawiciele współorganizatorów: pani Konsul Generalna USA Ellen Germain, Dawid Ostrowski z Google for Enterpreneurs oraz Szymon Szott ze stowarzyszenia Top 500 Innovators, jak i zaproszeni goście - w tym gość specjalny: Katy Kavanaugh, absolwentka Stanford Graduate School of Education i Stanford d.school (mekki design thinking) oraz założycielka firmy Catapult Productions.
Wśród tylu kreatywnych ludzi konferencja nie mogła rozpocząć się standardowo. Całodniowe wydarzenie rozpoczęło się bowiem od... wspólnego tańca :D Zaraz po krótkim przywitaniu Katy Kavanaugh poderwała uczestników z krzeseł i zaprosiła wszystkich do wspólnego... kroku podstawowego walca.

Przez kilka minut niemal siedemdziesięcioosobowa grupa przybyłych poruszała się we wspólnym rytmie, a raz po raz ktoś spontanicznie poddawał kolejny element, np. klaśnięcie lub pstryknięcie w odpowiednim momencie. Ten wstęp uświadomił wszystkim, jak ważna jest koordynacja, ale i różnorodność, jaka występuje w zespole.

Gdy uczestnicy poczuli się swobodnie, zespół Creative Cracow przedstawił główne założenia metody design thinking. Nie była to zwykła prezentacja, ale interaktywne ćwiczenie, podczas którego każdy miał okazję przejść przez wszystkie etapy design thinking, porozmawiać z innymi, poczuć zalety metody, a na końcu zbudować swój prototyp, będący rozwiązaniem problemu koleżanki lub kolegi! Kreatywnym pomysłom nie było końca – była magiczna książka z prezentami, przenośna maszyna do EKG, kapelusz słoneczny i wiele innych! Większość obecnych osób nie miała wcześniej do czynienia z design thinking i niemal wszyscy byli zaskoczeni efektem, a prezentacja prototypów wyglądała imponująco! 


Taki dokładny wstęp zapewnił uczestnikom przygotowanie do wysłuchania prezentacji zaproszonych gości. Wśród nich swoje pomysły i realizacje przedstawili: Karolina Perrin, projektantka Karek Design, Ewa Spohn i Krzysztof Bogomaz z TEDxKraków, Bartosz Józefowski z Warsztatu Innowacji Społecznych, Joanna Zabawa z Ambasady Krakowian oraz Grzegorz Maciaszek, prezentujący alternatywną do DT metodę Matrix Thinking. Ostatni wykład wygłosiła Katy Kavanaugh, która w mowie zamykającej odwołała się do swoich doświadczeń jako artystki, producentki, reżyserki filmowej oraz praktyka Design Thinking. Katy podzieliła się radami i spostrzeżeniami, które pomogły jej i jej zespołom odpowiedzieć na potrzeby użytkownika, a także przetrwać w trudnych dla zespołu chwilach.

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z konferencji a także galerii zdjęć na facebooku! :) 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza