poniedziałek, 2 czerwca 2014

Chińskie Kreatywne Śniadanie z Creative Cracow

Cześć! 你好!
28 maja w Pauza In Garden w ramach Kreatywnego Śniadania z Creative Cracow odbyliśmy kolejną podróż, tym razem do Azji, kierunek: Chiny! 

Na dobry początek dnia przy pysznym śniadaniu (jedzonym oczywiście pałeczkami), przez praktyczne warsztaty rozwijające komunikację i kreatywność, dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o chińskiej kulturze. Na rozgrzewkę każdy mógł się przekonać, że pisanie znaków chińskich (takich jak 爱, 学, 家) może być dość skomplikowane, szczególnie ze słuchu, gdy opisuje je inna osoba: niektórym przeszkadzał różny pod wzgledem branży język, inni mieli problem na tzw. tle komunikacji damsko-męskiej, ale byli i tacy, co odnaleźli porozumienie i wykonali zadanie idealnie!


W głównej części warszatu drużyny rywalizowały budując swoje mury chińskie z wykałaczek i plasteliny. Zadanie było utrudnione, bo w trakcie budowy uczestnicy nie mogli porozumiewać się ze sobą ani werbalnie ani niewerbalnie. Taki sposób pracy sprzyjał wyciszeniu krytyki i był sposobem na kreatywne ulepszanie i poszukiwanie nowych rozwiązań. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania! Jakie wspaniałe budowle powstały możecie zobaczyć na zdjęciach. Oprócz punktów za sam mur, dodatkowo punktowane były baszty, bramy, wieżyczki i balkony. Niektórzy zdobyli nawet punkty za plastelinowe modele japońskich żołnierzy (oczywiście pokonanych przez Chińczyków na murze!) ;) To wszystko wskazywało, że zespoły nauczyły sie porozumiewać bez słów :) a współpraca dała rewelacyjne efekty. 

Na koniec mieliśmy zaszczyt wysłuchać krótkiej prezentacji Pani Rui Mao z Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Pani Mao opowiedziała o ciekawostkach związanych z nauką języka Chińskiego, chińskimi znakami, a także Wielkim Murem Chińskim. Po prezentacji czekało na nią jeszcze sporo pytań, w szczególności o to jak podoba jej się Kraków i Polska, a także o jej język polski. Ponieważ skończyła ona polonistykę na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych i od kilku lat pracuje w Polsce, już od samego początku prezentacji wszyscy byli pod urokiem jej pięknej polszczyzny, jakby nie dowierzając, że Mao nie ma polskich korzeni.


Wszystkich zainteresowanych językiem chińskim i chińską kulturą zachęcamy do odwiedzenia Instytutu Konfucjusza w Krakowie.  

No i oczywiście zapraszamy na kolejne śniadanie! Śledźcie naszego facebooka, bo następne śniadanie już wkrótce. W komentarzach możecie zgadywać, gdzie tym razem się wybierzemy. Na osobę, która jako pierwsza udzieli prawidłowej odpowiedzi czeka upominek!

Serdeczne podziękowania dla Instytutu Konfucjusza za współpracę przy śniadaniu!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia na naszej stronie facebookowej! :)

Pozdrawiamy!
Creative Cracow

2 komentarze:

  1. http://preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-chińskiego oferty pracy nauczyciel chińskiego w Krakówie

    OdpowiedzUsuń