czwartek, 6 grudnia 2012

Ctr+Alt+Del

Po pierwsze: Ctrl+Alt+Del - jakiś czas temu napisaliśmy, że rozwiniemy... i gdzie to rozwinięcie?
No to już. Jest takie powiedzenie: "Zacznij tam, gdzie jesteś. Użyj tego, co masz. Zrób to, co możesz." (Arthur Ashe)

  1. Ctrl
  2. : To gdzie jesteś, jakich ludzi znasz i z kim się zadajesz, gdzie mieszkasz, w jakie projekty jesteś zaangażowany/a, co robisz ze swoim czasem - to wszystko nie jest przypadek. Nie wierzę w przypadki. Nie wnikając w to teraz, jak to się dzieje, że pewne osoby, książki, rozmowy pojawiają się w życiu w danym momencie, sądzę, że ważna jest umiejętność "łączenia kropek", czyli spojrzenia wstecz i zauważenia w jaki sposób kolejne decyzje i zdarzenia wynikały z poprzednich kroków (kto jeszcze nie zna, temu polecam świetne przemówienie Steve'a Jobsa z 2005 r. na Uniwersytecie Stanforda). Nic nie dzieje się bez przyczyny. Zacznij tam, gdzie jesteś, bo to nie jest przypadek. :-)
  1. Alt
  2. : Użyj tego co masz. Możesz mieć wszystko co potrzeba, ale jeśli nie będziesz wiedzieć jak to wykorzystać - nic Ci z tego nie przyjdzie. Nie zawsze widzimy możliwości, które tkwią w tym, co mamy. I tu otwiera się cała przestrzeń dla różnych technik i metod kreatywnego rozwiązywania problemów. Jak spojrzeć z innej perspektywy? Jak myśleć innowacyjnie? Dróg jest wiele. Ale jakiejkolwiek techniki nie użyjesz, zastosuj ją do tego... co masz - to wręcz... logiczne. ;-)
  1. Del
  2. : Zrób to co możesz. Dla wielu osób na tym etapie pojawia się największy problem. Co ja mogę? A jak się nie uda? Może bez sensu zaczynać, skoro nie wiem, gdzie dojdę? Można tu cytować klasyków, jak to droga jest równie cenna co cel. A można też zaufać idei tak zwanego prototypowania. Jeżeli Twoje marzenia Cię przerażają (to podobno dobrze! :-) ), nie rób od razu wszystkiego na raz, zrealizuj część pomysłów, może w mniejszej skali. Zobacz jak wyjdzie, obserwuj uważnie efekt. Co poszło dobrze / źle? Dlaczego? Prototypując zadajemy sobie pytania, na które nie wpadlibyśmy siedząc bezczynnie przy biurku i dumając z ołówkiem w zębach o naszych pomysłach... Twórz, próbuj, modyfikuj, ucz się, bez żalu niszcz nieudane prototypy, idź dalej, it's OK to fail! :-) Nie chcemy nadmiernie promować mądrości Facebooka, ale jednak podoba nam się hasło wypisane w ich siedzibie głównej na ścianie: move fast and break things! I jeszcze: What would you do if you weren't afraid? 


Dobrego dnia! :-)
CreativeCracow

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz