piątek, 28 czerwca 2013

MediaLab Innowacji Społecznej

Byliśmy mentorami na Media Lab Innowacji Społecznej 2013

Media Lab Innowacji Społecznej (http://m-lab2013.pl) to inicjatywa, której dwie edycje odbyły się w Krakowie w maju i czerwcu tego roku. Oranizatorzy, Warsztat Innowacji Społecznych, twórczo wykorzystali inspiracje Media Lab MIT i Code for America czyli promowanie pracy w interdyscyplinarnych zespołach w celu rozwiązania problemów społecznych z użyciem nowoczesnych technologii internetowych.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie nas do grona mentorów Media Labu 2013 w Krakowie (http://m-lab2013.pl/mentorzy/)!
W czasie warsztatów staraliśmy się stymulować kreatywność zespołów i pomagać uczestnikom przekraczać ograniczenia wyobraźni.

Każdy warsztat Media Lab trwał 2 weekendy i składał się z 4 etapów:
 1. Wprowadzenie i integracja – organizatorzy wyjaśnili ideę Media Labu, plan działania oraz reguły pracy, a także wspomagali proces skutecznej integracji w ramach zespołu, co pozwoliło efektywnie realizować dalsze prace.
 2. Identyfikacja problemu i grupy docelowej – celem tego etapu było zidentyfikowanie palącego problemu społecznego, potencjalnie możliwego do rozwiązania przy wykorzystaniu Internetu, jak również zidentyfikowanie grupy docelowej i jej potrzeb.
 3. Opracowanie modelu rozwiązania – na bazie zidentyfikowanych potrzeb, zespół kreował potencjalne rozwiązania dla problemu, a następnie projektował funkcjonalności narzędzia dla wybranego rozwiązania.
 4. Budowanie narzędzia/Opracowanie strategii marketingowej – ostatni etap polegał na stworzeniu prototypu narzędzia w postaci makiety lub prototypowej aplikacji, a także opracowaniu strategii marketingowej dla przygotowanego produktu.

Udział w Media Lab po raz kolejny umocnił w nas przekonanie o niezwykłej sile i wartości pracy w zmotywowanym, interdyscyplinarnym zespole. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani w pracę, dzięki czemu w ramach warsztatów powstały fascynujące i inspirujące aplikacje! Warsztatowi Innowacji Społecznych gratulujemy profesjonalnej organizacji a uczestnikom zdolności, inicjatywy i energii! Koniecznie spróbujcie swoich sił w kolejnych edycjach imprezy! Do zobaczenia :)

I jeszcze kilka słów o idei...

Idea przedsięwzięcia (http://m-lab2013.pl/idea2/) Media Lab Innowacji Społecznej 2013 została zainspirowana między innymi działaniami takich organizacji jak:
 • Media Lab MIT (http://www.media.mit.edu/), która została założona w latach 80' jako wyraz niezgody grupy naukowców na zbyt sztywne podejście do eksperymentowania
 • Code for America (http://codeforamerica.org/), założona kilka lat temu w celu wykorzystania możliwości nowych mediów i technologii internetowych do poprawienia jakości usług publicznych.


środa, 12 czerwca 2013

Maker Weekendy w Krakowie


Maker Space to tymczasowa przestrzeń stworzona do rozwiązywania problemów w interdyscyplinarnych zespołach. W ramach inicjatywy Maker Space Kraków przez dwa kolejne majowe weekendy (tzw. Maker Weekendy) w klubie Literki kreatywni projektanci, menadżerowie, inżynierzy i humaniści wspólnie projektowali rozwiązania problemów mieszkańców Krakowa. Finał, podczas którego zaprezentowano wyniki, odbył się podczas Małopolskich Targów Innowacji na Małym Rynku w Krakowie 2 czerwca 2013.

Podczas Maker Weekendów interdyscyplinarne zespoły złożone z entuzjastów technologii, artystów designerów oraz przedstawicieli nauk społecznych rozwiązywały palące problemy społeczne dotyczące:
 • bezpieczeństwa dzieci w przestrzeni publicznej,
 • walki z hałasem, 
 • zanieczyszczenia oraz
 • braku miejsca w mieście na rowery. 
W ramach projektów (spis grup tematycznych i linków do ich materiałów) opracowano m.in. rozwiązanie problemu zanieczyszczenia miasta przez odchody gołębi poprzez stworzenie placów zabaw dla ptaków w określonych punktach miasta. 

Inne rozwiązanie to stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych dla rowerów wykorzystując przestrzeń jednego samochodowego miejsca parkingowego dla 10 rowerzystów. 

Ciekawym rozwiązaniem była propozycja kompasu akustycznego, który monitorowałby hałas, informując kiedy otaczające nas dźwięki są już szkodliwe. 

A w ramach zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym bez opieki zaproponowane rozwiązanie to interaktywna zabawka edukacyjna obsługiwana przy pomocy telefonu opiekuna. Zabawkę można w łatwy sposób zamontować na pojazdach dostosowanych do dzieci w wieku powyżej 6 lat. Rozwiązanie to umożliwia nie tylko łatwiejsze poruszanie się po mieście, ale również daje możliwość tworzenia przez opiekuna razem z dzieckiem ciekawych scenariuszy edukacyjnych :-)


Podczas Maker Weekendów uczestnicy brali udział w prelekcjach i warsztatach, w tym również krótkich warsztatach kreatywności, które poprowadziła Weronika. Niewątpliwie w ramach Maker Space stworzono jedyne w swoim rodzaju, innowacyjne rozwiązania. Mamy nadzieję, że przedstawione rozwiązania zostaną wprowadzone w życie!


sobota, 1 czerwca 2013

Burza o poranku, czyli Kreatywne Śniadanie #3 (podsumowanie)


W poniedziałek 20 maja o godz. 7.53 w GEK na krakowskim Rynku rozpętała się prawdziwa burza! Pomimo wczesnej pory (czy ktoś wspominał coś o środku nocy?) na śniadaniu w Google for Entrepreneurs zjawiło się grono pełnych energii osób. Tym razem na warsztat wzięliśmy znane i często niedoceniane narzędzie, jakim jest burza mózgów.

Aby lepiej zrozumieć i zapamiętać zasady dobrej burzy mózgów pogrupowaliśmy je w cztery fazy odpowiadające klawiszom funkcyjnym:

 • F1 (HELP):  Wykorzystaj narzędzia pomocnicze:
  • Zadbaj o swobodną atmosferę! 
  • Dobierz zespół ludzi z różnorodnymi perspektywami! 
  • Dopilnuj, by każdy miał pisak i karteczki, dostęp do tablicy i swobodną przestrzeń.
  • Tworząc zespół, pamiętaj, że najlepszy skład to 6-8 osób, czyli tyle ile można wykarmić dwoma pizzami :-) 
 • F2 (RENAME):  Zakwestionuj temat! 
  • Zadawaj pytanie: Dlaczego? 
  • Ustal, co tak naprawdę jest problemem.
 • F3 (SEARCH):  Generuj pomysły!
  • Nie ma złych pomysłów! 
  • Nie oceniaj, nie krytykuj, wykreśl słowa Tak, ale...., Nie..., To się nie uda..., itd.
  • Buduj na pomysłach innych!
  • Szalone pomysły są potrzebne! Zbierz jak najwięcej pomysłów, niezależnie od poziomu racjonalności, legalności, czy wykonalności.
 • F4 (CLOSE):  Przedyskutuj i wybierz rozwiązania.
  • Posortujcie pomysły wg kilku kryteriów, np. ważne/pilne/możliwe/tanie...
  • Doprecyzujcie wybrane rozwiązania.
  • Podsumujcie burzę mózgów (zdjęcia, notatki, prototypy i wszystko, co nie pozwoli Wam zapomnieć o wynikach pracy).

Naszą metodykę przedstawiła Weronika, a jakie elementy dodają Googlersi opowiedział Wojtek Burkot, spontanicznie włączając się do dyskusji. Dziękujemy za udostępnienie tych cennych wskazówek.

Kawa, dżemy i bagietki, pisanie po ścianach Google'a, przyjazna atmosfera i różnorodność gości, a także ćwiczenie integracyjne sprawiły, że grupy szybko zintegrowały się (Faza 1), aby móc przystąpić do efektywnej pracy.  

Uczestnicy warsztatów mieli okazję przekonać się na własnej skórze, jak ważne jest właściwe zdefiniowanie problemu na samym początku burzy. Wychodząc od jednakowego, prostego zadania projektowego, każda z grup dotarła do nieco innego problemu (F2), nad którym pracowała.

Prawdziwy huragan rozpętał się w Fazie 3, w której wszystkie zespoły puściły wodze fantazji i wygenerowały zaskakujące i niestandardowe propozycje rozwiązań zdefiniowanego problemu! 

Faza 4 ze względów czasowych okazała się sporym wyzwaniem, ale każdy zespół znalazł swoją metodę na wybranie najlepszych pomysłów, by zaprezentować je innym grupom.

Wszystkim obecnym dziękujemy za niesamowicie energetyczny poranek i mamy nadzieję, że będziecie z nami na kolejnych Kreatywnych Śniadaniach, o których będziemy na bieżąco informować na naszym facebookowym fanpage'u.

Tymczasem więcej zdjęć z KŚ#3 do obejrzenia na facebooku. :-)

----------------------------------------------------------------------

PS. Więcej informacji o dobrych praktykach burzy mózgów możecie znaleźć na stronach: