środa, 12 czerwca 2013

Maker Weekendy w Krakowie


Maker Space to tymczasowa przestrzeń stworzona do rozwiązywania problemów w interdyscyplinarnych zespołach. W ramach inicjatywy Maker Space Kraków przez dwa kolejne majowe weekendy (tzw. Maker Weekendy) w klubie Literki kreatywni projektanci, menadżerowie, inżynierzy i humaniści wspólnie projektowali rozwiązania problemów mieszkańców Krakowa. Finał, podczas którego zaprezentowano wyniki, odbył się podczas Małopolskich Targów Innowacji na Małym Rynku w Krakowie 2 czerwca 2013.

Podczas Maker Weekendów interdyscyplinarne zespoły złożone z entuzjastów technologii, artystów designerów oraz przedstawicieli nauk społecznych rozwiązywały palące problemy społeczne dotyczące:
  • bezpieczeństwa dzieci w przestrzeni publicznej,
  • walki z hałasem, 
  • zanieczyszczenia oraz
  • braku miejsca w mieście na rowery. 
W ramach projektów (spis grup tematycznych i linków do ich materiałów) opracowano m.in. rozwiązanie problemu zanieczyszczenia miasta przez odchody gołębi poprzez stworzenie placów zabaw dla ptaków w określonych punktach miasta. 

Inne rozwiązanie to stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych dla rowerów wykorzystując przestrzeń jednego samochodowego miejsca parkingowego dla 10 rowerzystów. 

Ciekawym rozwiązaniem była propozycja kompasu akustycznego, który monitorowałby hałas, informując kiedy otaczające nas dźwięki są już szkodliwe. 

A w ramach zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym bez opieki zaproponowane rozwiązanie to interaktywna zabawka edukacyjna obsługiwana przy pomocy telefonu opiekuna. Zabawkę można w łatwy sposób zamontować na pojazdach dostosowanych do dzieci w wieku powyżej 6 lat. Rozwiązanie to umożliwia nie tylko łatwiejsze poruszanie się po mieście, ale również daje możliwość tworzenia przez opiekuna razem z dzieckiem ciekawych scenariuszy edukacyjnych :-)


Podczas Maker Weekendów uczestnicy brali udział w prelekcjach i warsztatach, w tym również krótkich warsztatach kreatywności, które poprowadziła Weronika. Niewątpliwie w ramach Maker Space stworzono jedyne w swoim rodzaju, innowacyjne rozwiązania. Mamy nadzieję, że przedstawione rozwiązania zostaną wprowadzone w życie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz