wtorek, 29 stycznia 2013

Kreatywne Sniadanie nr 2 Podsumowanie :-)


Tydzień temu spotkaliśmy się po raz drugi w krakowskiej Tekturze, by wspólnie doładować się na cały dzień kawą, bagietkami, wzajemnym towarzystwem i oczywiście porządną dawką kreatywnych wyzwań. Wstało, przybyło i aktywnie towarzyszyło nam ponad 50…(!) ponad pół setki osób!

Tym razem, część warsztatową poprowadził Krzysiek, z którym wspólnie odkrywaliśmy, że najbardziej nieoczywiste pomysły przychodzą czasem z zakwestionowania najbardziej oczywistych założeń. No bo jak ulepszyć coś, czego się nawet nie zauważa?

Tak jak idea fotokomórki zakwestionowała oczywisty fakt, że aby włączyć światło... trzeba je włączyć.
A by pokonać wieloletni impas w sportowych rekordach skoku wzwyż, ktoś musiał przyjść i zamiast skoczyć mocniej, skoczył inaczej (jak to tyłem??).

Tak my właśnie spróbowaliśmy zidentyfikować i zakwestionować w celach treningowych oczywistości robienia zakupów w hipermarketach. W efekcie tego, w zaledwie 20 minut uczestnicy śniadania znaleźli wspólnymi siłami dziesiątki pomysłów (mniej lub bardziej legalnych :-) ), wśród których znalazły się rozwiązania przynoszące ogromne zyski najbardziej innowacyjnym hipermarketom świata.

Wspólnie "wynaleźliśmy" m.in. wózki kasujące zakupy, Ikeę oraz Koreańskie Tesco, które umożliwia robienie zakupów smartfonem podczas oczekiwania na metro ;)

20 minut. Potęga dobrze zadanych pytań?

Musimy też przyznać, że, zgodnie ze stereotypem, najciekawsze pomysły pochodziły od najmłodszego uczestnika, którego przez to potem wszyscy chcieli mieć w grupie.

Śniadaniową technikę podsumowaliśmy na małych handoutach, które otrzymali uczestnicy na pamiątkę, by każdy mógł wypróbować jej przydatność we własnych projektach. Dajcie znać, co wymyśliliście (zaraz po opatentowaniu :-) ).

Mamy nadzieję, że każdy coś wartościowego ze spotkania dla siebie wyniósł. Najbardziej nas jednak cieszy to, jaką niesamowitą atmosferę zawdzięczamy Wam wszystkim, którzy przybyliście oraz całej ekipie Tektury. Nie często zdarza się zaczynać dzień w tak dużym gronie tak otwartych, zaangażowanych i ogromnie interesujących osób. Kraków jest niesamowitym miastem a jego najbardziej niesamowitą częścią są jego mieszkańcy - zgadzacie się z nami? Po tym śniadaniu pozostaliśmy z refleksją, że z tak wspaniałymi ludźmi wokół i z taką ochotą na spotkania i współdziałanie, razem zajdziemy naprawdę daleko i możemy naprawdę wszystko.

Dziękujemy Tekturze za ugoszczenie nas :-) MakerSpace i przedstawicielom GSEA Polska dziękujemy za zaprezentowanie swoich unikalnych inicjatyw. Kibicujemy i będziemy je wspierać, jak tylko możemy.
A Wiktorii Dalach dziękujemy za piękne zdjęcia. Możecie wszystkie obejrzeć tu.

Do zobaczenia następnym razem! :-)
Ekipa Creative Cracow


"Questions are the frame into which the answers fall. By changing the frame, you dramatically change the range of possible solutions."
Dr. Tina Seelig

2 komentarze:

 1. Great summary..."Dajcie znać, co wymyśliliście (zaraz po opatentowaniu :-)."
  I like the handout. Shouldn't it have the "Creative Commons" logo, rather than be "patented"

  For anyone interested in supermarkets, there is a great book by the former head of Tesco. reviewed here http://www.economist.com/node/21558230

  OdpowiedzUsuń
 2. Creative Commons - absolutely, yes.
  We only suggest considering a patent for some best results of working with the handout ;-)
  Ps. thank you for recommendation

  OdpowiedzUsuń