Wraz z Agnieszką Pisz z KarekDesign miałyśmy przyjemność podczas spotkania przy kawie wprowadzić uczestników w ideę realizowania projektów partycypacyjnych - czyli projektowania z użytkownikami.
Ale po co nam użytkownik podczas projektowania? Skoro jest adresatem naszych projektów, to wydaje się logiczne zapytać go o jego opinię. Jednak nie należy wyprzedzać działań i zacząć od rozpoznania potrzeb użytkownika. Do tego wykorzystałyśmy miniwarsztat "Od potrzeb do innowacji", który pomógł uczestnikom zrozumieć wartość rozpoznawania najpierw potrzeb a następnie opinii użytkownika na temat projektowanych rozwiązań. Jedna z uczestniczek, tak podsumowała ćwiczenie: "Teraz rozumiem, dlaczego mój dom jest tak niepraktyczny!" Bez względu na to, czy projektujemy produkty, przestrzenie, usługi, procedury, procesy .... początek powinien być w potrzebach naszych odbiorców, a wspólne projektowanie, to zgłębianie informacji o naszych użytkownikach i pewność, że rozwiązanie faktycznie spotka się z ich zainteresowaniem.
Jak zrealizować taki projekt partycypacyjny?
Pomocny okazał się nasz (FLIK&KarekDesign) ostatni projekt ze Stalowej Woli "Zmieniaj Miasto razem z nami!". Podczas tego projektu mieliśmy możliwość zrealizowania konsultacji społecznych, polegających na poznaniu potrzeb mieszkańców miasta i ich pomysłów na zmiany w ich przestrzeni miejskiej. Konsultacje miały formę warsztatów, najpierw Kreatywnych Śniadań (podczas których za pomocą metod i technik kreatywnych uczestnicy poznawali swoje potrzeby oraz marzenia o miejscu zamieszkania), a następnie warsztatów design thinking (będących przestrzenią szczegółowego definiowania potrzeb, problemów i dążenia do ich rozwiązania poprzez niskobudżetowe i szybkie prototypowanie oraz testowanie pomysłów).
Spotkanie przy kawie i o innowacjach zakończyło się ciekawymi dyskusjami i rozmowami w kuluarach o projektowaniu i kreatywności.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzone popołudnie oraz Organizatorom za zaproszenie do panelu.
Magdalena Wierzańska i Agnieszka Pisz