piątek, 31 października 2014

DT Week - Warsztaty dla dzieci

DT Week to również spotkanie dla młodszych uczestników. Akademia Przyszłości radośnie przystąpiła do wspólnej zabawy i pracy jednocześnie. Ale kto powiedział, że zabawa to coś błahego? ;) Trzy zespoły składające się z młodzieży oraz wychowawców przystąpiły do działania. Na początek ze spostrzegawczością Holmes'a wszyscy poszukiwali niedoskonałych funkcji wylosowanych przedmiotów użytku codziennego.
Przeanalizowali cechy atrakcyjne i funkcjonalne, które należy pozostawić oraz elementy wymagające usprawnienia: kształt, kolor, kompleksowość obsługi, wygodę z korzystania itp.... Pomysły na udoskonalenie powstawały stopniowo, najpierw w dyskusji, na karteczkach, potem były szkice, a ze schematów,  po dodaniu barw, zmianie faktury, ewoluowały w płaskorzeźby, a nie tylko rysunki. Ostatni etap budowania fizycznego prototypu okazał się najbardziej twórczym i zaskakującym. Wszystkich wciągnęło "budowanie", poszukiwanie najlepszego materiału, faktury, koloru ostatecznego designu ;) i funkcjonalności. Interakcja z materiałami wyzwalała kolejne pokłady twórczości. Ten etap nazwaliśmy Prototypownią Madame Tusssaud, bo każdy detal został dopracowany. Jeśli ktoś jest zainteresowany produkcją nowego typu termokubka, kompleksowego kombajnu do orzechów lub szczoteczki do zębów nowej generacji - zapraszamy do prototypowania z Akademią Przyszłości i Fundacją Laboratorium Innowacji i Kreatywności!

Dziękujemy serdecznie Młodym Projektantom i wychowawcom z Akademii Przyszłości oraz gościnnej Wytwórni za przestrzeń do pracy!


środa, 29 października 2014

DT Week - Warsztaty popołudniowe

Tygodniowy maraton projektowania z DT zaczął się intensywnie. Po rozgrzewce z Katy Kavanaugh podczas konferencji, nadszedł czas zmierzenia się z kolejnymi etapami.

Z Izą i Krzyśkiem uczestnicy poznawali techniki empatyzowania, umożliwiające im zaprezentowanie swoich przedsięwzięć, związanych z nimi wyzwań i ograniczeń, a przy okazji poznanie siebie nawzajem.
Na tym etapie szczególnie istotne było nowe spojrzenie na, wydawałoby się, dobrze znaną materię, i wpuszczenie odrobiny świeżego powietrza poprzez szczere rady, spontaniczne sugestie i nieszablonowe interakcje. W końcu trudność zrozumienia potrzeb, postaw, uczuć i myśli innej osoby lub grupy to wyzwanie będące podstawą do dalszego skutecznego działania usługowego czy też produktowego.

Kolejny dzień to "dokopywanie" się do źródła problemu. Magda i Gosia proponują przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na sytuację a następnie niczym dziecko pytać o przyczyny. Uczestnicy zmagają się z dodatkowym wyzwaniem: 55 minut na definiowanie i 5 na rozwiązanie, zgodnie z sugestią A. Einsteina. Jak poszło? Mimo intensywnej pracy, definiowanie zabrało zdecydowanie więcej czasu, ale wstępne projektowanie rozwiązań można zrobić w 5 min. Waga stawiania problemu została "obrazowo" przedstawiona.

W czwartkowy wieczór Gosia i Jadzia zabierają wszystkich w podróż fantazji i nieograniczonych możliwości rozwiązań. Ściany naszej pracowni pokryte mapami, planszami i karteczkami post it zupełnie jak pomysły zmieniają kolory, fakturę, kształt zmierzając do tego naj naj naj. Ten dzień ukazuje nam jak w prosty sposób wygenerować zupełnie nowe pomysły, jak zmienić punkt widzenia danego problemu i co za tym idzie jego rozwiązania.

Piątek - nadszedł czas prototypowania i testowania ale nie obyło się bez powrotu do pozostałych etapów DT. Asia ukazuje złożoność procesu modyfikowania pomysłów oraz skuteczność szybkiego prototypowania z tego co znajdziesz w zasięgu ręki. A w zasięgu rąk ustawiliśmy zasobne skrzynki z materiałami różnego typu, które nie tylko były materiałem ale czasami również stymulatorami do modyfikacji.
Proces DT to iteracje, działanie, przeniesienie idei z głowy do fizycznej przestrzeni aby testować i udoskonalać. A to wszystko z ogromną dawką energii i humoru wszystkich uczestników.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za frekwencję, zaangażowanie i niesamowicie dobry humor podczas tych kreatywnych wieczorów!

poniedziałek, 27 października 2014

Konferencja otwierająca Design Thinking Week 2014 w Krakowie

Pierwszą edycję Design Thinking Week Polska rozpoczęła konferencja otwierająca DT Week w Krakowie. Wśród prelegentów byli zarówno przedstawiciele współorganizatorów: pani Konsul Generalna USA Ellen Germain, Dawid Ostrowski z Google for Enterpreneurs oraz Szymon Szott ze stowarzyszenia Top 500 Innovators, jak i zaproszeni goście - w tym gość specjalny: Katy Kavanaugh, absolwentka Stanford Graduate School of Education i Stanford d.school (mekki design thinking) oraz założycielka firmy Catapult Productions.
Wśród tylu kreatywnych ludzi konferencja nie mogła rozpocząć się standardowo. Całodniowe wydarzenie rozpoczęło się bowiem od... wspólnego tańca :D Zaraz po krótkim przywitaniu Katy Kavanaugh poderwała uczestników z krzeseł i zaprosiła wszystkich do wspólnego... kroku podstawowego walca.

Przez kilka minut niemal siedemdziesięcioosobowa grupa przybyłych poruszała się we wspólnym rytmie, a raz po raz ktoś spontanicznie poddawał kolejny element, np. klaśnięcie lub pstryknięcie w odpowiednim momencie. Ten wstęp uświadomił wszystkim, jak ważna jest koordynacja, ale i różnorodność, jaka występuje w zespole.

Gdy uczestnicy poczuli się swobodnie, zespół Creative Cracow przedstawił główne założenia metody design thinking. Nie była to zwykła prezentacja, ale interaktywne ćwiczenie, podczas którego każdy miał okazję przejść przez wszystkie etapy design thinking, porozmawiać z innymi, poczuć zalety metody, a na końcu zbudować swój prototyp, będący rozwiązaniem problemu koleżanki lub kolegi! Kreatywnym pomysłom nie było końca – była magiczna książka z prezentami, przenośna maszyna do EKG, kapelusz słoneczny i wiele innych! Większość obecnych osób nie miała wcześniej do czynienia z design thinking i niemal wszyscy byli zaskoczeni efektem, a prezentacja prototypów wyglądała imponująco! 


Taki dokładny wstęp zapewnił uczestnikom przygotowanie do wysłuchania prezentacji zaproszonych gości. Wśród nich swoje pomysły i realizacje przedstawili: Karolina Perrin, projektantka Karek Design, Ewa Spohn i Krzysztof Bogomaz z TEDxKraków, Bartosz Józefowski z Warsztatu Innowacji Społecznych, Joanna Zabawa z Ambasady Krakowian oraz Grzegorz Maciaszek, prezentujący alternatywną do DT metodę Matrix Thinking. Ostatni wykład wygłosiła Katy Kavanaugh, która w mowie zamykającej odwołała się do swoich doświadczeń jako artystki, producentki, reżyserki filmowej oraz praktyka Design Thinking. Katy podzieliła się radami i spostrzeżeniami, które pomogły jej i jej zespołom odpowiedzieć na potrzeby użytkownika, a także przetrwać w trudnych dla zespołu chwilach.

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z konferencji a także galerii zdjęć na facebooku! :) 

piątek, 24 października 2014

Konferencja Klastra LifeScience

22 października 2014 r. promowaliśmy metodę Design Thinking na Konferencji LifeScience OpenSpace 2014. Na nasze stoisko w Fortach Kleparz zaglądały osoby zainteresowane tym, jak wykorzystać metody kreatywnego myślenia i działania w opracowywaniu rozwiązań z obszaru LifeScience.

poniedziałek, 20 października 2014

Design Thinking Week rozpoczęty !

At last!
Przed chwilą rozpoczął się tak długo oczekiwany Design Thinking Week w Krakowskim wydaniu. O godzinie 14.00 w siedzibie Google wystartowała konferencja otwierająca tygodniowy cykl warsztatów i spotkań traktujących o metodyce design thinking. Będzie się działo ;)

Więcej informacji wkrótce!


środa, 1 października 2014

Design Thinking Week Kraków

Design Thinking szturmem zdobywa Polskę! Na mapie naszego kraju powstają miejsca, gdzie można nauczyć się tej metodyki, coraz więcej firm i organizacji stosuje Design Thinking w swoim działaniu... A Ty, czy wiesz już co kryje się za tymi słowami? :)

Design Thinking Week Polska - to pierwsza na taką skalę promocja metodyki Design Thinking nad Wisłą. Wydarzenia odbędą się w dziesięciu miastach Polski. Ich celem jest przybliżenie metod Design Thinking jak najszerszemu gronu i próba zastosowania ich do wyzwań i problemów, które dotykają nas na co dzień.

Impreza zainicjowana została przez członków Stowarzyszenia Top 500 Innovators. W Design Thinking Week zaangażowały się uczelnie, firmy i organizacje pozarządowe, studenci i przedsiębiorcy, społecznicy i korporacje. Już wkrótce – od 20. do 24. października 2014 roku – w całej Polsce odbędą się warsztaty, konferencje, spotkania i wystawy.

W Krakowie organizatorami jesteśmy my – Creative Cracow, a formalnie: Fundacja Laboratorium Innowacji i Kreatywności (FLIK), oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Czego można spodziewać się po DT Week w Krakowie? :) Otóż…

Panie i Panowie, Design Thinking w Krakowie,
już od pierwszego dnia będzie hulać na sto-dwa!


W poniedziałek, 20 października, w godz. 13:30 - 19:15 odbędzie się Konferencja Otwierająca Design Thinking Week Polska. Wydarzenie wpisuje się w Google for Entrepreneurs Week i odbędzie się w siedzibie Google (Rynek Główny 12) w Krakowie. Podczas konferencji uczestnicy wezmą udział w praktycznym ćwiczeniu Design Thinking, poznają jej podstawowe zasady oraz posłucha Katy Kavanaugh, specjalistki z HPI School of Design Thinking. Ponadto zaprosiliśmy gości z TEDxKraków, Wytwórni, MakerSpace i Warsztatu Innowacji Społecznych, aby podzielili się z nami swoimi doświadczeniami ze stosowania metod Design Thinking w praktyce. Nie zabraknie też głosu korporacji oraz głosu z perspektywy alternatywnej metody tworzenia innowacyjnych usług: Matrix Thinking.
Zapisy na konferencję: http://dtweek2014opening-conference.evenea.pl/

W kolejnych dniach, od wtorku do piąt
ku, codziennie w godz. 17:00-19:30 w siedzibie CITTRU przy ul. Czapskich 4 odbywać się będą warsztaty poświęcone kolejnym etapom procesu Design Thinking:
  • Warsztat 1: Empathize your enterprise
  • Warsztat 2: Śladami A. Einstein’a - definiowanie problemu
  • Warsztat 3: Generowanie pomysłów
  • Warsztat 4: Prototypowanie i Testowanie
Rejestracja rusza już 2 października na stronie: http://dtweek2014warsztaty.evenea.pl/ Nie zwlekajcie :)

Dla osób, którym leży na sercu dobro naszego miasta przygotowaliśmy szczególny projekt: Kraków Thinking. A jak - po krako(w)sku! :) W jego ramach weźmiemy na tapetę wybrane problemy naszego miasta i przez dwa dni – wtorek 21 i czwartek 23 października – będziemy pod okiem mentorów atakować je metodami DT. Rozpoczniemy we wtorek o godz. 8:00 wspólnym śniadaniem w Ambasadzie Krakowian przy ul. Stolarskiej 6/9 i będziemy pracować do ok. godz. 17:30 z przerwami na poczęstunek. W czwartek będziemy kontynuować działanie w godzinach od 10 do 17:30. Zapisy: http://dtweek2014krakowthinking.evenea.pl/

W samym środku tygodnia, w środę 22 października, w Pauza in Garden odbędzie się kolejne Kreatywne Śniadanie z Creative Cracow. Naszym gościem specjalnym, który tym razem poprowadzi warsztaty, będzie Katy Kavanaugh. Zapisy jak zwykle na facebooku, wstęp wolny.

I wreszcie - nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych :) W czwartek 23 października, w Wytwórni, odbędą się specjalne warsztaty Design Thinking dla dzieci z Akademii Przyszłości, zatytułowane "Młody odkrywca - radość prototypowania".

Serdecznie zapraszamy do udziału w Design Thinking Week Kraków.
Zapisy ruszają już od jutra. Tego wydarzenia nie powinniście przegapić!

Do zobaczenia.
Creative Cracow (FLIK) i Przyjaciele